معاون وزير خارجه كشورمان گفت: ما به لحاظ مبنايي در موضوع حقوق بشر با غرب مشكل داريم و تا زماني كه غرب منطق ما را گوش ندهد، به هيچ عنوان با آن‌ها به توافق نمي‌رسيم.

به گزارش ايسنا، حسن قشقاوي، معاون كنسولي، مجلس و امور ايرانيان وزارت امور خارجه ـ بعدازظهر دوشنبه در تريبون آزاد دانشجويي دانشگاه فرودسي مشهد با عنوان "بررسي تاثيرات جهاني تسخير لانه جاسوسي" كه توسط جامعه اسلامي دانشجويان برگزار شده بود، با اشاره به تحريم‌هاي اعمال شده عليه كشورمان خاطرنشان كرد: پديده تحريم، پديده‌اي است كه آمريكا و متحدانش از سال‌ها قبل و بعد از جنگ جهاني دوم، نسبت به بسياري از كشورها از جمله كوبا، آفريقاي جنوبي در دوران آپارتايد، عراق و ايران بعد از انقلاب اسلامي اعمال كرده‌اند.

وي با نام بردن از تحريم قطعات هواپيما توسط آمريكا عليه كشورمان به عنوان نمونه‌اي از موارد نقض حقوق بشر، ادامه داد: آمريكا از اول انقلاب، ورود هرگونه قطعات هواپيمايي آمريكايي مثل بويينگ به داخل ايران را تحريم كرد و اين در حالي است كه اين هواپيما، هواپيماي مسافربري است نه نظامي؛ پس با اين وجود جايگاه تحريم قطعات هواپيما در بحث حقوق بشر كجاست؟

وي در اين‌باره اضافه كرد: مگر بدترين نوع حقوق بشر، نقض حيات آدمي نيست؟ مگر آزادي بيان، آزادي دانشجويي، آزادي زندانيان، آزادي قلم و همه‌ي اين‌ها مترتب بر اين نيست كه انسان وجود داشته باشد،‌ بنابراين وقتي كه انسان وجود نداشته باشد، آزادي اصلا معنايي ندارد، پس اگر در نتيجه فرسودگي يك هواپيما و تحويل ندادن قطعات جديد آن هواپيما سقوط كرد، جايگاه بحث حقوق بشري در كمپين دانشجويي كجاست؟ كدام تشكل دانشجويي، در اين زمينه به پا خواسته است؟ كدام وكيل دادگستري تحركي انجام داده است؟ شاهد كدام مقاله در روزنامه‌ها در اين‌باره بوده‌ايم؟ كدام فعال حقوق زن و فيمينيسم در اين زمينه تلاش كرده است؟ اين يك مطالبه و سوال حقوق بشري از دانشجوهاست.

قشقاوي در ادامه به توضيح جايگاه جنگ در حقوق بشر با ارائه مثال پرداخت و تصريح كرد: صليب سرخ، ارگاني است كه آمار كشته شده‌هاي جنگ‌ و سازمان عضو بين‌الملل نيز آمار كشته شده‌هاي زير شكنجه و ناشي از نقض حقوق بشر را اعلام مي‌كند. پس از حادثه 11 سپتامبر، دو آمار نسبي از عفو بين‌الملل نسبت به دولت‌هايي كه حقوق بشر را نقض مي‌كنند، شكنجه انجام مي‌دهند و زنداني را زير شكنجه‌ مي‌كشند، داريم.

معاون كنسولي، مجلس و امور ايرانيان خارج از كشور وزير امور خارجه افزود: سازمان عفو بين‌الملل درباره نقض حقوق بشر و مجازات اعدام آمار 3000 كشته در هر سال بعد از حادثه 11 سپتامبر را اعلام كرده است و اين در حالي است كه سازمان صليب سرخ، مجموع كشته‌شده‌هاي ناشي از بمباران غرب، آمريكا و ناتو در افغانستان و عراق را سالانه 80 هزار نفر اعلام كرده است.

وي افزود: حال مساله‌اي كه در اين‌جا مطرح مي‌شود اين است كه آيا 3000 نفر بيش از 80 هزار نفر است و براي آن 3000 نفر تبليغات بسيار زيادي از جانب فعالان حقوق بشر و فعالان زن انجام مي‌شود اما براي يك زن و يا بچه بي‌گناهي كه در وزيرستان پاكستان و يا در مجلس عروسي در افغانستان كشته مي‌شود هيچ تبليغات و دادگاهي تشكيل نمي‌شود و در دانشگاه‌ها و جلوي سفارت‌خانه‌ها هيچ تجمعي صورت نمي‌گيرد.

قشقاوي تاكيد كرد: اين فقط در صورتي منطقي است كه بگويند نقض حقوق آدم‌ها به خاطر جنگ اشكال ندارد ولي به خاطر شكنجه اشكال دارد. اين در حالي است كه مرگ ناشي از نقض حقوق بشر آثارش فقط بر قرباني است اما جنگ آثار وسيع اجتماعي و رواني دارد.

معاون وزير امور خارجه با بيان اين كه بيش‌ترين كشورهايي كه فعاليت حقوق بشري دارند، بزرگ‌ترين منبع درآمدشان فروش تسليحات است، عنوان كرد: فروش سلاح با حقوق بشر چه تناسبي دارد كه غربي‌ها چنين كاري انجام مي‌دهند؟ تا زماني كه غربي‌ها مساله جنگ را حل نكنند، حقوق بشر فقط براي فريب افكار عمومي است، بنابراين هرگاه غربي‌ها حق جنگ را براي ما توضيح دادند، ما نيز حقوق بشر را در جهان سوم براي‌شان توضيح خواهيم داد. علت ايستادگي ما و به شوخي گرفتن حقوق بشر غربي اين است كه غرب 3000 نفر را مطرح مي‌كند و 80 هزار كشته ناشي از جنگ را ناديده مي‌گيرد.

به گزارش خبرنگار ايسنا، در ادامه اين نشست قشقاوي ضمن تاكيد بر اهميت احترام به هويت ايرانيان، تصريح‌كرد: چندين سال پيش، در ايران بحث زهرا كاظمي مطرح شد كه هم‌زمان با آن، يك جوان ايراني در ونكوور كانادا با 12 گلوله توسط پليس كانادا كشته شد. هنگامي كه پيگير اين موضوع شديم به ما اين پاسخ داده شد كه چون اين جوان به دست پليس كانادا كشته شده است در صورت پيگيري ماجرا حيثيت پليس از بين مي‌رود، بنابراين امكان پيگيري وجود ندارد. اين بدان معناست كه پليس كانادا حق داشته كه اين جوان ايراني را بكشد ولي كسي حق ندارد بپرسد چرا؟!

وي ادامه داد: چرا راجع به زهرا كاظمي اين همه تبليغات وجود داشت ولي براي آن جوان در دانشگاه فردوسي يا ساير دانشگاه‌ها يك كمپين نيز ايجاد شد؟كدام انجمن دانشجويي يا حقوقي چنين كاري انجام داد؟ چرا هويت ايراني بايد زير سوال برود؟ چرا خون يك جوان ايراني بايد ناديده گرفته شود؟ حالا همان كانادا هر سال تقاضاي قطعنامه حقوق بشري عليه ما مي‌كند كه نمونه‌ آخرش همان بحث سكينه محمدي آشتياني است.

قشقاوي گفت: بحث سنگسار چندين سال است كه به دستور آيت‌الله‌شاهرودي ـ رييس پيشين قوه قضاييه ـ اجرا نمي‌شود ولي موضوع سنگسار توسط يك وكيل كه مي‌خواسته از نروژ پناهندگي بگيرد مطرح شد كه باعث شد نام سكينه محمدي 50 برابر ترازا لوييس در گوگل وجود داشته باشد.

او در پاسخ به پرسش دانشجويي كه گفت خودش در گوگل جست‌وجو و مشاهده كرده است كه درباره سكينه محمدي دو ميليون و درباره ترازا لوييس 50 ميليون موضوع يافت مي‌شود، افزود: جست‌وجوي صورت گرفته توسط شما حتما بعد از مطرح كردن موضوع ترزا لوييس توسط احمدي‌نژاد در آمريكا بوده است.

معاون وزير خاجه كشورمان با بيان اين كه مجازات اعدام ارتباط ارگانيك و تنگاتنگي با موضوع پايداري خانواده دارد، ادامه داد: چرا با وجود اين كه آمريكا نهايت ليبراليسم و سكولاريسم است در 34 ايالت اين كشور مجازات اعدام وجود دارد؟ زيرا نهاد خانواده در ايالت متحده پايدارتر از آلمان و انگليس است. چرا در ژاپن كه ليبرال محض است مجازات اعدام وجود دارد و يا در چين؟ چون خانواده اصالت دارد، يعني هر جايي كه پايداري خانواده وجود داشته باشد اولياي دم كه همان خون‌خواهان او هستند، به عنوان بازماندگان مقتول خواهان اجراي مجازات و قصاص مي‌شوند زيرا بر اساس آمارها بيش از 95 درصد اعدام‌ها در سطح جهان ناشي از وقوع قتل نفس است.

اين ديپلمات وزارت خارجه با بيان اين كه مشكل ما با غرب بر سر مباني است، تصريح كرد: منطق غرب در حكم اعدام اين است كه هميشه حامي قاتل است و هيچ‌گاه حامي مقتول نيست؛ يعني منطق حقوق بشر در بسياري از كشورهاي غرب حمايت از قاتل است نه حمايت از مقتول، اما ما مي‌گوييم كه اگر قاتل خانواده دارد مقتول هم خانواده دارد و ما چون مسلمان هستيم طرفدار و خون‌خواه مقتوليم و اين چنين است كه ما به لحاظ مبنايي در حقوق بشر با غرب مشكل داريم و تا زماني كه غرب منطق ما را گوش ندهد است، به هيچ عنوان با آن‌ها به توافق نمي‌رسيم.

وي در پاسخ به سوال دانشجويي كه خواستار رابطه بين حكم اعدام براي كسي كه زناي محصنه انجام داده است و كسي كه قتل كرده است چيست؟ گفت: اين درست مثل اين است كه ما از آمريكايي‌ها و اروپايي‌ها بپرسيم كه چرا شما عين ما حزب‌اللهي نمي‌شويد و چون از نظر آن‌ها زناي محصنه امري عادي است پس در جوامع مسلمان هم آن را عادي تلقي كرده‌اند.

به گزارش خبرنگار ايسنا، يكي از دانشجويان كه نمادهاي يك جريان سياسي را در دست داشت گفت آيا به نظر شما كه يك شخصيت حقوقي هستيد جنبش سبز كنترل شده است؟ آيا سران جنبش سبز كنترل شده‌اند كه ديگر نتوانند فعاليتي از خود نشان دهند كه قشقاوي در پاسخ گفت: آيا اين كه هم‌اكنون شما با در دست داشتن نماد خاص آمده‌ايد اين‌جا و صحبت مي‌كنيد و من به عنوان نماينده دولت با حوصله پاسخگوي شما هستم بطلان ادعاي غرب نيست؟ آيا اين بالاترين‌ترين شكل آزادي و دموكراسي در كشور نيست؟ آيا شما در اين تريبون احساس كنترل يا ترس كرده‌ايد؟

سپس معاون وزير امور خارجه در پاسخ به صحبت‌هاي يكي از دانشجويان كه گفت اعمال و كارهاي غرب به ما چه ربطي دارد؟ اظهار كرد: در قرآن كريم آمده است كه «و لكم في القصاص حياه يا اولي‌الالباب» هيچ دليل منطقي‌ وجود ندارد كه در يك جامعه مذهبي كه اكثريت آن را مسلمانان تشكيل مي‌دهند و قرآن را قبول دارند به خاطر دلخوش كردن تعداد اندكي سكولار و ليبرال نفس آيه قرآن را ناديده بگيريم چرا كه خود قرآن قصاص را رمز زندگي و ادامه حيات ناميده است.

قشقاوي تصريح كرد: اگر ليبراليسم منطق قوي داشت و اگر حقوق زن و حقوق بشر در غرب اين قدر مهم است، اگر جهان به سوي سكولاريسم مي‌رود پس چرا غربي‌ها كه براي دانشجويان ما نسخه سكولاريسم مي‌پيچند نتوانستند 25 ميليون مسلمان داخل كشور خود را قانع كنند.

وي در پاسخ به سوال‌هاي مكرر دانشجويان كه مي‌پرسيدند غرب به ما چه ربطي دارد؟ گفت: غرب به ما ربطي ندارد، ما آيه قصاص داريم پس آن را اجرا مي‌كنيم، غربي‌ها در فرانسه قانون حجاب را مطرح كردند، در سوييس بحث مناره مسجد را آوردند و اين در حالي است كه اين حجاب در نسل سوم فرانسه است. من به آن‌ها مي‌گويم شما بحث فمينيسم را در زنان مسلمان نسل سوم فرانسه نتوانسته‌ايد پياده كنيد. اين‌جا 5 هزار كيلومتر در دانشگاه‌هاي ما مي‌توانيد پياده كنيد؟ غرب كه در سكولاريسم نسبت به مسلمانان در كشورهاي خودش شكست خورده، مي‌خواهد دانشگاه‌هاي ما را سكولار كند.

به گزارش ايسنا، پس از آن يكي از دانشجويان خطاب به قشقاوي گفت: آيا شما كمك‌هاي مالي ايران به نيروهاي شبه‌نظامي در عراق، افغانستان و پاكستان را تكذيب مي‌كنيد كه قشقاوي در پاسخ گفت: تمام كشورها براي پيشبرد توسعه ديپلماسي‌شان كمك مي‌كنند و اين موضوعي بسيار آشكار و روشن و بديهي است كه اصلا نيازي به تكذيب و انكار آن نيست. تنها تفاوتش در اين است كه در غرب پولي كه براي پيشبرد سياست خارجي خرج مي‌شود بسيار زياد است و اصلا قابل ملاحظه با جمهوري اسلامي ايران نيست به گونه‌اي كه كتابي به نام "جنگ سه تريليون دلاري" توسط برنده جايزه اقتصاد نوبل در سوئد به چاپ رسيده كه رسما اعلام كرده است آمريكا براي جنگ عراق و افغانستان سه تريليون دلار از ماليات مردمش را خرج كرده است. اين سخن يك نوبليست اقتصادي است نه سخن نماينده جمهوري اسلامي.

وي در ادامه ضمن نام بردن از كتاب ديگري به نام «در چشم طوفان» نوشته جرج تنت ـ رييس سازمان سيا در سال‌هاي 1988 تا 2004 ـ تصريح كرد: اين نويسنده در اين كتاب نوشته است كه ما گوني گوني پول به نيروهاي افغاني براي كمك مي‌دهيم،‌ حالا اگر در شبكه‌هاي بيگانه به طور مكرر مي‌گويند ايران كمك مالي مي‌كند و يا اين كه يك ديپلمات خودش شخصا به من گفت كه شما به حزب‌الله كمك مالي مي‌كنيد، من به آن‌ها مي‌گويم كه حزب‌الله كه خودش عظيم‌ترين شبكه تبليغاتي المنار را دارد و يكي از بزرگ‌ترين شبكه‌هاي تجاري در عرصه بين‌الملل است و تشكلات بسيار عظيمي دارد كه توانست در جنگ 33 روزه در مقابل صهيونيست‌ها پيروز شود، معطل پول ايران هرگز نمي‌ماند؟

قشقاوي هم‌چنين در پاسخ به سوال يكي از دانشجويان مبني بر 50 درصد مالكيت درياي خزر اظهار كرد: اگر 50 درصد از خزر مال ايران باشد بنابراين يك وجب از ساحل دريا به كشورهاي تركمنستان و آذربايجان نمي‌رسد،‌ بنابراين 50 درصد حرف منطقي نيست.

اين تريبون آزاد دانشجويي به مدت سه ساعت و نيم به طول انجاميد و 35 دانشجو از طيف‌هاي مختلف فكري سوالات خود را مطرح كردند. قبل از سخنراني معاون وزير امور خارجه سالن مربوطه مملو از دانشجو بود و تعدادي از دانشجويان به صورت سر پا ايستاده بودند.

رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
جشن عروسی
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.