تاريخ : | | نویسنده : aalekasa

 

 

دکتر گویا، رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با بیان این مطلب گفت: طی ۴ هفته اخیر بیماری آنفلوانزای A در کشور به شدت فروکش کرده و موارد ابتلا بسیار کم و موردی بوده است.

وی افزود: در این مدت مرگ ناشی از این بیماری نداشتیم، به همین علت هم لزومی به ارائه آمار هفتگی نیست.

دکتر گویا اعتقاد دارد: موج این بیماری نه تنها در ایران بلکه در کل منطقه مدیترانه شرقی و جهان در هفته های گذشته فروکش کرده است. اما این احتمال وجود دارد که موج بعدی این بیماری در زمستان امسال دوباره بروز کند.

بنابراین به هیچ وجه نباید برنامه های مراقبتی و رعایت اصول بهداشتی از سوی مردم کم شود.

● آنفلوانزای بزی آمد

خبر مشاهده یک بیمار مبتلا به آنفلوانزای بزی در ایران از سوی یک مقام مسؤول در وزارت بهداشت کلکسیون خبرهای مرتبط با انواع آنفلوانزا را کامل تر کرد، چون بعد از آنفلوانزای پرندگان، اسبی و خوکی، آنفلوانزای بزی هم در فهرست انواع آنفلوانزا به ثبت رسید.

البته دکتر نبوی گفت: آنفلوانزای بزی یک بیماری باکتریال است که از دام به انسان منتقل می شود و مثل سایر آنفلوانزا عامل ویروسی ندارد.این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی ( WHO ) در بیانیه ای اعلام کرده که سرعت انتشار آنفلوانزای بزی دو برابر آنفلوانزای خوکی است و سیستم دفاعی بدن را هدف قرار می دهد.دکتر رضایی مدیر گروه تخصصی بیماریها هم با بیان این مطلب که بیماری از فرد به فرد منتقل نمی شود، یادآور شد، در عین حال مردم نباید از آنفلوانزای خوکی غافل شوند.

به توصیه سایر مسؤولان بهداشت کشورمان نیز برای پیشگیری از ابتلا به انواع آنفلوانزا ( A - B و زیرگروههای آنفلوانزا) بخصوص آنفلوانزای فصلی که امسال تحت الشعاع آنفلوانزای خوکی قرار گرفته و سرماخوردگی که «ام الامراض» است هیچ راهی بهتر از رعایت بهداشت و تکرار آموزه های بهداشتی نیست.

انواع آنفلوانزای خوکی، بزی، مرغی و... می آیند و می روند ولی آنچه ماندنی است آنفلوانزای فصلی و سرماخوردگی است که هر سال با شروع فصل سرما می آید و افراد زیادی را مبتلا می سازد بنابراین از این دو بیماری نباید غافل شویم و تا حد امکان برای پیشگیری از ابتلا باید اطلاعات خود را افزایش دهیم.

گزارش امروز ما درباره این بیماریهای فصلی یا بیماریهای ویروس تنفسی است.

● تشابه و تفاوت

دکتر داوود عطاران فوق تخصص بیماریهای ریوی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی درباره سرماخوردگی و آنفلوانزا و تفاوت آنها با هم توضیح داده و می گوید: این دو بیماری هر دو از بیماریهای ویروسی تنفسی هستند و غیر از علایم مشترک و مشابه، هر کدام علایم خاص خود را دارند.

وی درباره علایم هر یک می گوید:

● علایم سرماخوردگی

تب، بی حالی، سرفه، آبریزش و گرفتگی بینی، خارش و سوزش گلو، کوفتگی بدن و... از علایم سرماخوردگی است.

● علایم آنفلوانزا

بیماری آنفلوانزا نیز علایمی مشابه سرماخوردگی دارد، با این تفاوت که فرد مبتلا به آنفلوانزا بدحال تر از فرد سرماخورده است.

تب شدید، بدن درد، خستگی و کوفتگی شدید، سرفه خشک و گلودرد از علایم بارز آنفلوانزاست که گاهی با استفراغ و تهوع نیز همراه است.تب ناگهانی ظاهر می شود و فردی که خوب بوده یک باره با تب شدید مواجه می گردد.

فرد مبتلا به آنفلوانزا قدرت حرکت و کارکردن را از دست می دهد و در برابر انجام کارهای روزمره ناتوان می شود. در حالی که فرد سرماخورده با وجود بیماری می تواند کارهای روزمره را انجام دهد، سرکار برود و...

سرماخوردگی معمولاً سیر خفیفی دارد و در طول بیماری با آبریزش و گرفتگی بینی و عطسه کردن و خارش گلو همراه است و معمولاً مشکل جدی برای بیمار به وجود نمی آورد ولی آنفلوانزا عوارض جدیتری دارد به خصوص در افراد سالمند یا مبتلایان به بیماریهای قلبی و ریوی یا دیابتی و بیماریهای عمومی عوارض خیلی شدیدتر است به طوری که ممکن است بیمار به مرگ تهدید شود.عوارضی مانند پنومونی یا ذات الریه بعد از آنفلوانزا در بین سالمندان یا افراد دارای بیماریهای مزمن شایعتر است.

● عفونتهای تنفسی را جدی بگیرید

۵۰ تا ۶۰ درصد عفونتهای تنفسی در افرادی دیده می شود که زمینه قبلی مثل آسم، برونشیت مزمن و بیماریهای قلبی دارند و نسبت به افراد معمولی این عفونتها در آنها شدیدتر می شود. البته در کودکان و افراد سالمند نیز به دلیل آسیب پذیری بیشتر عفونتهای تنفسی شایع تر و شدیدتر است و پنومونی یکی از بیماریهای خطرناک ریه است که در صورت مراقبت نکردن و درمان به موقع نشدن می تواند به یک خطر جدی حتی «مرگ» تبدیل شود.

● علایم پنومونی

دکتر عطاران، فوق تخصص ریه به علایم پنومونی یا سینه پهلو (ذات الریه) اشاره کرده و خاطر نشان می کند: تنگی نفس غیرقابل توجیه، تب، درد قفسه سینه، سرفه و دفع خلط از علائم ذات الریه یا پنومونی است که باید جدی گرفته شود زیرا در صورت بی توجهی و درمان نشدن به موقع و صحیح پنومونی مزمن شده و ممکن است عوارض غیرقابل جبرانی داشته باشد.

● بیماری خود محدود شونده

دکتر محمدجواد دهقان نیری، متخصص بیماریهای عفونی در خصوص آنفلوانزای فصلی توضیح بیشتری داده و می گوید: این بیماری معمولاً با شروع ناگهانی تب، گلودرد، آبریزش از بینی و سرفه به عنوان ۴ علامت مشخص و اصلی بروز می کند و در کنار علایم اصلی ممکن است حالت ضعف، دردهای عضلانی، دردکمر، چشم و سردرد و بی اشتهایی وجود داشته باشد. معمولاً علایم گوارشی کمتر دیده می شود ولی گاهی ضعف و سرفه های ناشی از آنفلوانزا به مدت طولانی حتی ۴ هفته باقی می ماند.

سیر بیماری حداکثر یک هفته است و دوره نهفته آن ۳ تا ۴ روز می باشد. واگیری از یک روز قبل از بروز علائم شروع می شود و تا بهبود علایم (یک هفته) ادامه دارد. این بیماری خود محدود شونده است و خود به خود بهبود پیدا می کند مگر اینکه عوارض بیماری ایجاد شود.

● گروههای پرخطر

وی به چهار گروه آسیب پذیر اشاره کرده و می افزاید: در کودکان زیر ۵ سال و افراد سالمند، خانمهای باردار، بیماریهای مزمن، قلبی، ریوی و کلیوی و بیماریهای همراه با نقص ایمنی نسبت به این بیماری حساس ترند و بیشتر مبتلا می شوند.

● شایعترین عوارض

دکتر دهقان نیری نیز شایعترین عارضه آنفلوانزا را پنومونی یا عفونت باکتریایی ریه به دنبال عفونت ویروسی دانسته و اضافه می کند: عفونت گوش، سینوزیت، عوارض کلیوی بصورت نادر و حتی پریکاردیت یا ابتلای پرده های قلب از عوارض شایع آنفلوانزاست.

● آنتی بیوتیک نیاز ندارد

این متخصص عفونی با تأکید به اینکه آنتی بیوتیکها بر روی ویروسها اثری ندارند و فقط بر روی باکتریها مؤثرند، یادآور می شود: برای سرماخوردگی و آنفلوانزا هیچ نوع آنتی بیوتیکی لازم نیست و مصرف بی رویه آن بیمار را در معرض عوارض این دارو قرار می دهد. با این حال برخی از پزشکان از ترس اینکه عفونتهای خطرناک باکتریایی بروز نکند آنتی بیوتیک تجویز می کنند و یا بیماران با خورده اطلاعات پزشکی که دارند بدون تجویز پزشک به محض احساس سرماخوردگی یا بروز علایم آنفلوانزا اقدام به مصرف خود سرانه آنتی بیوتیک می کنند که بیشتر باعث تضعیف قدرت ایمنی و طولانی شدن بیماری می شود. علاوه بر آن مصرف بی مورد آنتی بیوتیکها باعث می شود باکتریهای طبیعی که در مجاری تنفسی وجود دارد از بین برود و به جای آن باکتریهای خطرناک و مضر جایگزین شود و یا بسیاری از باکتریها نسبت به آنتی بیوتیکها مقاوم شوند.وی استراحت را برای بیماران سرماخورده یا مبتلا به آنفلوانزا مهمترین بخش درمان عنوان کرده و خاطر نشان می کند: استراحت کافی از زمان بروز علایم، مصرف مایعات کافی و گرم، مصرف مسکنها مثل استامینوفن یا ادولت کلد (سرماخوردگی بزرگسالان) مصرف نکردن غذاهای محرک مثل غذاهای تند، سرخ کرده و چرب، مصرف سوپ، شلغم و... مرطوب نگه داشتن هوا با استفاده از بخور یا آب تنها بدون افزودنی برای درمان آنفلوانزا کافی است.مصرف مشتقات آسپرین و پروفن کمتر توصیه می شود و برای کودکان ممنوع اعلام می گردد.

● با دیگران تماس نگیرید

دکتر دهقان نیری با تأکید به اینکه ویروس آنفلوانزا در خارج از بدن تا ۱۲ ساعت می تواند زنده بماند، توصیه می کند: با مشاهده کوچکترین علامت مشکوک به آنفلوانزا (علائم شبیه سرماخوردگی) از تماس با دیگران خودداری نمایید، هنگام سرفه دستمال جلو بینی و دهان خود بگیرید و آن را پس از مصرف داخل ظرف زباله بیندازید و اگر دستمال در دسترس نیست هنگام سرفه قسمتی از دست را جلو دهان بگیرید که با اشیا و دیگران تماس پیدا نکند (کف دست نباشد)

به طور مکرر دست را با آب و صابون بشویید. اگر احساس کردید به اشیای آلوده (گوشی تلفن، کیبورد، دستگیره اره، صندلی تاکسی و اتوبوس و هر چیزی که ممکن است فرد بیمار آن را آلوده کرده باشد) دست زدید فوراً دستها را با صابون بشویید.

از تماسهای چهره به چهره با فاصله کمتر از یک متر بپرهیزید.

● مراقبت های ویژه

اگر علایم شدت پیدا کند، تب بالا باشد، بی اشتهایی مداوم وجود داشته باشد، گیجی، استفراغ تکرار شونده، سردردهای شدید و مداوم مشاهده شود حتماً به پزشک مراجعه نمایید تا از نظر عوارض جانبی بررسی شوید.دکتر دهقان نیری با تأکید به اینکه گروههای آسیب پذیر در اولویت واکسیناسیون هر ساله هستند، تصریح می کند: خانمهای حامله در سه ماهه دوم و سوم حاملگی اگر در فصل شیوع بیماری قرار بگیرند باید واکسن بزنند.

افراد بالای ۵۵ سال و زیر ۵ سال نیز هر ساله اول پاییز باید واکسن آنفلوانزای فصلی تزریق کنند.

● امسال بهتر از پارسال

دکتر سروش، مدیر برنامه های آنفلوانزا در وزارت بهداشت در گفتگو با قدس می گوید: وضعیت آنفلوانزای فصلی امسال نسبت به سالهای گذشته بهتر شده چون مردم مراقبت هایشان را بیشتر کردند.

به باور دکتر سروش آموزش مردم در خصوص آنفلوانزای A موجب شده آمار مبتلایان به آنفلوانزای فصلی نسبت به سالهای گذشته با کاهش روبرو باشد.وی نقش رسانه ها را در انتقال آموزش های لازم به مردم بسیار با اهمیت دانسته و اظهار می کند: امسال رسانه ها به دلیل آنفلوانزای خوکی همکاری خوبی با سیستم سلامت کشور داشتند و همین امر باعث شد مردم اطلاعات خود را در زمینه پیشگیری افزایش دهند، به همین جهت حتی در بین حجاج به نسبت سالهای قبل بیماران کمتری مشاهده شد.

● موج بعدی با تأخیر می آید

دکتر سروش با اظهار رضایت از شرایط موجود در خصوص آنفلوانزای A گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و انتقال اطلاعات از طریق رسانه ها به مردم و ارتقای آگاهی جامعه فعلاً شرایط خوبی داریم و موج جدید آنفلوانزا به تأخیر افتاده است اما سازمان جهانی بهداشت احتمال می دهد این موج تا اواسط زمستان بروز کند چون سرانجام این موج خواهد آمد و مردم نباید توجه خودشان را از این موضوع دور کنند. بخصوص گروه سنی بالا که بیشتر در خطر و تهدید این موج قرار خواهند گرفت.

● مردم چکار کنند؟

مدیر برنامه های آنفلوانزای وزارت بهداشت در پاسخ به این سؤال که مردم برای مقابله با آنفلوانزای فصلی چکار کنند؟، افزود: توصیه ما این است که آنفلوانزا یا شبه آنفلوانزا را در نظر بگیرند.

- به دستورات بهداشتی توجه ویژه داشته باشند.

- از خود درمانی جلوگیری کنند.

- اگر علایمی مثل تب، سردرد، گلودرد در آنها ظاهر شد حتماً به پزشک مراجعه نمایند.

گروههای در معرض خطر واکسن بزنند. بخصوص مادران باردار و کودکانی که شرایط خاصی دارند حتماً بزنند و در رابطه با افراد دیگر اگر پزشک توصیه کرد واکسیناسیون انجام دهند.

بهتر است توصیه های آنفلوانزای خوکی برایمان ملکه شود و با افراد روبوسی نکنیم، دست ندهیم، زیاد نزدیک نشویم، شستشوی دستها را با آب و صابون به طور مکرر فراموش نکنیم و اگر علایم بیماری در ما ظاهر شد تا رفع علایم و بهبودی در منزل استراحت کرده و در جمع حاضر نشویم و بیماری را به دیگران منتقل نکنیم. بخصوص در ایام محرم و صفر با توجه به برپایی مجالس و برگزاری مراسم به توصیه های بهداشتی عمل کنیم.

 

 

 رپورتاژ
رفع جای جوش صورت با سابسیژن
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
چگونه راننده دینگ شویم؟
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
اهواز چت
انجام پایان نامه مدیریت
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
نمایندگی برندها در ایران
نحوه کاشت ابرو و مزایای آن
سامانه جامع مشاغل شهرری
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
برگزاری دوره های آموزشی حرفه ای توسط رایتک
حمل بار توسط اتوبار و باربری تهران
قیمت لپ تاپ | قیمت تبلت | قیمت قطعات کامپیوتر

لینک های مفید
افزایش فالوور اینستاگرام | آموزش مجازی | جوش فلزات | تجهیزات تالار | کاغذ دیواری | کاغذ دیواری | فلزیاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.